Hyggestund for de mindste
Onsdag den 12. marts 2025 kl. 17:30 inviterer Stadsbiblioteket i Lyngby børn i alderen 3-6 år og deres familier til en hyggelig godnathistorie-stund. Tag nattøjet på, medbring din yndlingsbamse, og slut dagen af med en rolig stund fyldt med drømme og fantasi. Husk, at både børn og voksne skal have billet, og der kan kun deltage én voksen pr. barn. Hvis du ikke kan komme, meld venligst afbud på info@ltk.dk.
En aften med middag og litteraturTorsdag den 13. marts 2025 kl. 18:00 byder biblioteket på "Dinner, Books and Socializing", en aften hvor voksne kan mødes over bøger og fællesspisning. Arrangementet inkluderer fælles læsning, middag med pizza og salat, stille læsning, og en "Speed Book Talk", hvor du kan opdage nye bogtitler. Husk at medbringe din yndlingsbog og en appetit på både mad og samtale. Arrangementet er på engelsk, og entréen er 65 kr.
Samtale om Amalie Skrams klassikerSamme dag, onsdag den 12. marts 2025, kl. 19:00, kan du opleve en litterær samtale om Amalie Skrams klassiker Constance Ring. Geeti Amiri vil i samtale med litteraturformidler Marie Theilmann udforske, hvorfor denne roman stadig er relevant i dag. Entréen er 65 kr., men medlemmer af biblioteksklubben får rabat og betaler kun 50 kr.
Praktisk information:
Sted: Stadsbiblioteket i Lyngby, Lyngby Hovedgade 28, 2800 Kongens Lyngby
Datoer:
- Hyggestund: Onsdag 12. marts 2025 kl. 17:30
- Middag og litteratur: Torsdag 13. marts 2025 kl. 18:00
- Samtale om Amalie Skram: Onsdag 12. marts 2025 kl. 19:00
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her