Vi følger boligmarkedet i og omkring Kongens Lyngby og har her samlet en oversigt over de seneste bolighandler
VORES Kongens Lyngby følger boligmarkedet i og omkring Kongens Lyngby. Derfor får du en samlet oversigt over de seneste bolighandler fra egnen:
Pilevænget 18 solgt for 7.700.000 kr.
Boligen overtages af Nicklas Gibhardt Rørholt og Katrine Gibhardt Rørholt den 20. april. Køberen har betalt 7.700.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 70.000 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 2.500.000 og boligen er derfor handlet til 208% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en rækkehus med 5 værelser på i alt 110 kvm. og er opført i 1947. Grunden er på 293 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af Estate Lyngby
Irmelinsvej 18 solgt for 6.200.000 kr.
Boligen overtages af Chrysillis Hellemann Polhaus og Mads Polhaus Hellemann den 21. april. Køberen har betalt 6.200.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 67.391 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 2.100.000 og boligen er derfor handlet til 195% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en rækkehus med 4 værelser på i alt 92 kvm. og er opført i 1942. Grunden er på 134 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af home Kgs. Lyngby / Virum
Lyngbygårdsvej 53, 1. th solgt for 3.400.000 kr.
Boligen overtages af køberen den 24. april. Køberen har betalt 3.400.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 55.738 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 480.000 og boligen er derfor handlet til 608% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en ejerlejlighed med 3 værelser på i alt 61 kvm. og er opført i 1946. Grunden er på 15.964 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af Nybolig Lyngby
Lehwaldsvej 3, 5. g solgt for 2.995.000 kr.
Boligen overtages af køberen den 22. april. Køberen har betalt 2.995.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 44.044 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.050.000 og boligen er derfor handlet til 185% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en ejerlejlighed med 2 værelser på i alt 68 kvm. og er opført i 1962.
Boligen er solgt af EDC Poul Erik Bech, Kongens Lyngby
Gammel Bagsværdvej 24B, st. th solgt for 2.550.000 kr.
Boligen overtages af køberen den 23. april. Køberen har betalt 2.550.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 45.536 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 890.000 og boligen er derfor handlet til 187% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en ejerlejlighed med 2 værelser på i alt 56 kvm. og er opført i 1943.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af EDC Poul Erik Bech, Kongens Lyngby
Mølleåparken 31, 1. c solgt for 2.500.000 kr.
Boligen overtages af køberen den 24. april. Køberen har betalt 2.500.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 40.984 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.100.000 og boligen er derfor handlet til 127% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en ejerlejlighed med 2 værelser på i alt 61 kvm. og er opført i 1973. Grunden er på 11.551 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af danbolig Lyngby